Czym są beacony?

Czym są beacony?

Siberian Art/bigstockphoto.com

Beacony to małe urządzenia, które emitują sygnał Bluetooth. Są nowością technologiczną i mimo że zdobywają centra handlowe największych miast, to w przemyśle czy logistyce są wciąż ciekawostką. Eksperci zakładają jednak, że szybko to się zmieni, gdyż pomysłów na ich wykorzystanie w różnych branżach jest wiele i niebawem mogą zastąpić inne typy nadajników.

Beacony działają w czwartej generacji technologii Bluetooth, nazywaną Bluetooth Smart lub Bluetooth Low Energy (BLE) dostępną w najnowszych tabletach i smartfonach. Nadajniki są wielkości od kilku do kilkunastu centymetrów, są energooszczędne i kompatybilne z większością urządzeń dostępnych na rynku.

Urządzenie składa się z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest czip Bluetooth, który odpowiada za emitowanie sygnału. Drugim elementem jest bateria, której zadaniem jest by urządzenie pracowało jak najdłużej. Zasięg działania beacona to nawet 100 metrów i w większości urządzeń można go dowolnie regulować. Dużą zaletą jest to, że nie wymaga parowania z odbiornikiem, łączy się bowiem z automatu ze wszystkimi urządzeniami mobilnymi, które znajdują się w jego zasięgu. Jedyny warunek jest taki, że urządzenie mobilne musi mieć uruchomioną funkcję Bluetooth oraz aplikację, która odczyta przesyłane komunikaty.

Małe nadajniki spełnią się doskonale w nawigacji wewnątrz budynków. Znajdują zastosowanie w handlu i marketingu, przemyśle, logistyce i są doskonałą opcją dla optymalizacji procesów produkcji, transportu czy magazynowania. Nadajnik dzięki technologii BLE jest w stanie być użyteczny na jednej baterii nawet dwa lata. Najnowsze modele dzięki wykorzystaniu energii z fal elektromagnetycznych, nie wymagają zasilania zewnętrznego w ogóle.

Obecnie beacony są stosowane głównie w punktach użyteczności publicznej, takich jak przykładowo galerie handlowe, dworce, muzea oraz urzędy. W galeriach wykorzystywane są do reklam i marketingu, gdyż dzięki nim można informować wchodzących do sklepu klientów o aktualnych promocjach, a potem o lokalizacji poszukiwanych produktów na półkach czy wieszakach. Dzięki zintegrowanej aplikacji w niektórych sklepach wykorzystujących tę technologię, można dokonać płatności bez użycia gotówki czy karty. Urządzenie to wraz z kompatybilną aplikacją wykorzystywane jest obecnie także podczas imprez i konferencji, gdyż w prosty sposób można zintegrować wszystkich uczestników, wysyłając im komunikaty, pozwalając na komunikację pomiędzy osobami i pomagając odnaleźć się w obiekcie hotelowym.

W przemyśle technologia ta może pomóc np. w działach logistyki, by szybko dopasować czas i miejsce do stopnia obłożenia punktu przyjmowania towaru. W produkcji beacony mogą pomóc w lokalizacji wózków, narzędzi czy form. Pracodawcom mogą pomóc określić czas wejścia czy wyjścia pracownika z pracy, jeśli zostaną odpowiednio do niego przypisane. Co więcej, mogą indywidualnie i na bieżąco informować pracownika o zadaniach, jakie otrzymał do wykonania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.