Krakowska uchwała krajobrazowa – efekty po 22 latach

Krakowska uchwała krajobrazowa – efekty po 22 latach

Kraków – jedno z najpiękniejszych miast w Europie, był też jednym z najbardziej zasłoniętych przez bilbordy reklamowe. Jednak z tym koniec. Na mocy obowiązującej od dwóch lat uchwały krajobrazowej większość mało estetycznych reklam zniknęła z miejskiej przestrzeni. Zgodnie z informacjami podanymi przez krakowski magistrat zdemontowano już ponad 1500 bilbordów reklamowych różnej wielkości.

Zgodnie z krakowską uchwałą krajobrazową, która weszła w życie 1 lipca 2020 roku, wszystkie reklamy zewnętrzne umieszczane na terenie miasta musiały spełniać szereg warunków. Wśród najważniejszych jest wielkość, rodzaj materiału oraz lokalizacja. Ustawa dotyczy każdego typu reklamy – tablic, urządzeń reklamowych czy całych ogrodzeń. Podobnie działania widoczne są w innych dużych miastach Polski, gdzie także szpetny reklamy znikają z najatrakcyjniejszych miejsc. Właśnie w okolicach centrum czy Starego Miasta takich reklam było najwięcej, ze względu na największy ruch, a co za tym idzie zasięg reklamy.

Kraków jest podzielony na trzy strefy: Stare Miasto, Nowa Huta i Śródmieście, które mają osobne wymogi co do bilbordów. Reklamodawcy muszą pamiętać o minimalnych odległościach między tablicami i o wolnych przestrzeniach przy drogach wylotowych oraz przy skrzyżowaniach. Reklamy, które były w takich miejscach muszą być zdemontowane. Pozostałe należy bezzwłocznie dostosować do zapisów ustawy. Ostateczny termin mija 1 lipca 2022 roku. Jeśli nośnik nie będzie spełniał wszystkich warunków zostanie od razu zdemontowany, a jego właściciel zostanie obarczony karą finansową. Za każdy metr kwadratowy reklamy outdoorowej, która nie jest zgodna z uchwałą krajobrazową nalicza się dziennie 122 zł kary (plus odsetki). To wysokie koszty, których warto uniknąć. Niemniej wielu reklamowców miga się od usunięcia bądź modyfikacji swoich reklam. Urząd Miasta Kraków poinformował, że od 1 lipca 2020 roku do 31 marca 20222 r. usunięto ponad 1500 reklam, a 862 nowych nośników zostało odrzuconych ze względu na niedostosowanie się do warunków obowiązującej ustawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.