Polski outdoor nie odstaje od zachodniego

Polski outdoor nie odstaje od zachodniego

Obecnie rynek europejskiego, jak i polskiego outdooru skupia się na konsolidacji mediów, rosnących inwestycjach w produkty, digitalizacji, a także narzędziach, dzięki którym reklamodawcy dowiadują się jak OOH oddziałuje na ich grupę docelową. Pod względem jakości OOH Polska znajduje się w europejskiej czołówce.

Do nadrobienia jest tylko standaryzacja badań, która skupiałaby się na jednolitych zasadach badań skuteczności OOH, co też pomogłoby w promocji medium. Warto by było również stworzyć podstawowe mierniki oglądalności nośników, dzięki czemu każdy w branży miałby dostęp do danych mówiących o tym, jak zachowują się ludzie poza domem. Po przyjrzeniu się mierzalnym danym o polskich odbiorcach można by było wybrać konkretny segment, a następnie zbadać zachowania konsumentów, aby kontaktować się z wybraną grupą docelową w odpowiednim czasie, miejscu oraz we właściwej formie. Podstawą zatem powinny być rynkowe badania polskiej widowni. Dzięki takim badaniom można zaprezentować reklamodawcom współczynnik ceny do jakości bądź efektywności oraz oszacować zwrot z inwestycji.

Piccadilly Circus

DOOH w Londynie, Piccadilly Circus fot. MikeCphoto/bigstockphoto.com

Porównując nasz rodzimy DOOH do europejskiego rynku multimedialnego outdooru, to mimo późniejszego wprowadzenia tego typu rozwiązań radzimy sobie na równym poziomie. Zjawisko Digital Out Of Home pojawiło się w Polsce stosunkowo niedawno, ale dzięki temu mogliśmy uczyć się na błędach Zachodu, a przy tym uniknąć kosztownych poprawek.

Rozwój reklamy OOH w Polsce przebiega na tym samym poziomie co w innych, zachodnich krajach europejskich, czego dowodem jest chociażby to, że w naszym kraju powstaje wiele innowacyjnych projektów pod względem technologicznym oraz jakościowym. Niestety mimo olbrzymiego skoku technologicznego, a także dużego postępu w popularyzacji komunikacji DOOH, polscy reklamodawcy wydają niewielką część swoich budżetów reklamowych na Digital OOH (w porównaniu np. do Wielkiej Brytanii). Być może wynika to z potrzeby lepszej komunikacji zalet nośników digital, gdyż reklamodawcom brakuje informacji na temat cech i potencjału nowoczesnych nośników reklamy. Należałoby pokazać klientom kompleksowość i ogromne znaczenie medium OOH, które składa się na sporą różnorodność kanałów komunikacji.

Warto pamiętać, że OOH daje możliwość zrealizowania czegoś zupełnie nowego pod względem marketingowym, co wyzwala ogromne zaangażowanie u potencjalnego klienta. Dobre praktyki w sferze OOH, na których mogłaby się wzorować Polska, znajdują się na jednym z najbardziej rozwiniętych pod tym względem rynków outdoorowych, czyli na rynku brytyjskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.